زندگینامه حضرت مولاناعبدالعلی خیرشاهی

زندگینامه حضرت مولانا عبدالعلی خیرشاهی

زندگینامه حضرت مولانا عبدالعلی خیرشاهی

پایگاه صحابه:مولانا خیرشاهی از روستاهای صلح آباد و در خانواده ای مذهبی متولّد شدند ، پدر ایشان امام جماعت مسجد روستا بودند و در آنجا فعالیتهای مذهبی داشتند و در سن ۶ ماهگی از آغوش گرم مادر محروم شدند و تحت سرپرستی پدرشان قرار گرفتند ، دوران تحصیلات ابتدایی را در همان روستا به پایان رساندند .

از آنجایی که پدر ایشان به علوم دینی علاقه‌ی شدیدی داشتند وی را در سن ۱۲ سالگی به حوزه‌ی صلح آباد (که درآن زمان مدیریت مدرسه به عهده‌ی مولانا محی الدین بود) فرستادند . مولانا مدّت چهار سال در مدرسه‌ی صلح آباد بودند و بعد از اینکه مدرسه از طرف دولت بسته شد ، برای تکمیل دروس به شهر حافظان قرآن زاهدان سفر کردند و بمدت ۱ سال در دارالعلوم زاهدان به تحصیل علوم پرداختند و بعد از آن به دلیل فشارهایی که برایشان بود رهسپار کوه وَن[۱] شدند و در خدمت استاد بزرگ مجاهد نستوه ، متفکر روشن ضمیر حضرت شیخ التفسیر مولانا محمدعمر سربازی رحمه الله زانوی تلمذ و شاگردی زدند و ۴ سال هم در مدرسه‌ی منبع العلوم کوه ون ماندگار شدند و در آنجا سخنرانی های متعددی را در مدرسه و روستا ارائه دادند به طوری که مورد تشویق اساتید قرار گرفتند و نهایتاً در سن ۲۱ سالگی در سال ۱۳۷۹ از مدرسه منبع العلوم کوه وَن فارغ التحصیل شدند و بعد از آن به خراسان برگشتند و در همان روزها بود که امام جمعه و جماعت مسجد النبی تاجرآباد مشهد از امامت استعفاء داده بودند .

تاجر آباد محلّه ای بود که مردم آن دیندار و دیندوست بودند و گویا دلهای مردم پر از درد و غم بود و منتظر کسی بودند تا این دردها را مرهم بخشد معلوم نبود دعای چه کسی در حق این ملّت قبول شده بود و این سعادت بزرگ نصیبشان گشته بود که این ابرمرد تاریخ تاجر آباد مشهد به مشوره‌ی مردم و مولوی نیازی و دیگر علماء به عنوان امام جمعه و جماعت مسجد جامع النبی انتخاب شدند و توانست با انفاس نازنینش دلهای مردم را به تکان در بیاورد و شهر و محلّه را با وجود زیبایش عطرآگین کند ، آری در آن شب تاجرآباد نورانی شده بود و همه از آمدن مولانا خوشحال بودند .
به هر حال ایشان در آن منطقه شروع به فعالیت کردند و مردم شیفته‌ی سخنان زیبایشان در نماز جمعه شده بودند به طوری که از سرتاسر شهر مشهد مردم برای نماز در آنجا حاضر می شدند .

و از آنجا که ایشان در تفسیر قرآن مهارت خاصّی داشتند برنامه تفسیر را هر روز بعد از نماز صبح اجرا می کردند و همچنین شبهای پنجشنبه بعد از مغرب در مسجد و شبهای شبنه در خانه ها این کار را انجام می دادند و غیر از کلاس تفسیر برنامه های اصلاحی و تربیتی دیگری هم برای برادران و همچنین خواهران در مسجد داشتند . چهار نفر از بچه های محلّه ابتدا برای حفظ قرآن زیر نظر ایشان شروع به حفظ کردند و حدود ۱۰ نفر از خواهران هم کتابهای فقه ، احکام و … را نزد خود مولانا می خواندند .

و برنامه و فعالیتهای ایشان به همین منوال پیش می رفت و روز به روز بر کیفیت آن افزوده می شد که در سال ۱۳۸۲ مولانا به مدت یک ماه راهی زندان شده و بعد از آزادی ایشان باز دوباره به فعالیتهای خود ادامه دادند .

آنکس عاشق است ازجان نترسد
یقین از بند و از زندان نترسد
دل عاشق بود گر گ گرسنه
که گرگ ازهی هی چوپان نترسد

ایشان در واقع از مدافعین واقعی صحابه (رضی الله عنهم اجمعین) بودند و وقایع و حقایق تاریخی را بدون هیچ ترسی بیان می کردند و به علّت تقوا و اخلاصی که داشتند به سرعت در دل مردم جای گرفتند و همه عاشق و شیفته‌ی او بودند ، به هر حال ایشان برای ایراد سخنرانی از همه‌ی شهرها و حتی استانها دعوت می شدند و مردم با کلام دلنشین و دلسوزانه‌ی او انس عجیبی می گرفتند که ناگهان در سال ۱۳۸۴ خبر بسیار دردناکی قلبهای مردم را به تکان درآورد و همه‌ی مردم را این خبر اندوه و افسرده گشتند و آن هم خلع منبر شدن مولانا به مدّت ۳ سال بود و مردم از شدت هول این واقعه در شدّت ناباوری گریه می کردند .. .

روز جمعه بود که همه ی مردم منتظر بودند مولانا بیاید و خطبه‌ی این هفته را بخواند ولی تقدیر بر آن بود که آن هفته مردم صدای کس دیگری غیر از مولانا را بر منبر می شنیدند . هنوز زخم دلهای مردم از این واقعه آرام نیافته که مولانا به مدت ۴۰ شبانه روز روانه‌ی زندان کردند و در تک سلولی او را زندانی کردند .

بی گناهی کم گناهی نیست در دیوان عشق
یوسف در دامان پاکش رو به زندان می رود

بعد از آزادی از زندان حق امامت و سخنرانی نیز در مسجد النبی از ایشان گرفته شد ، بنابراین برنامه‌ی جدیدی را برای جوانان در نظر گرفتند و در همان سال از طرف مردم جهت برگزاری سخنرانی در مجالس عروسی و غیره دعوت می شدند و پس از آن برنامه‌ی عروسی های اسلامی را در منطقه مشهد افتتاح کردند

این برنامه ها در مدت کم رشد چشمگیری به خود گرفت به طوری که از همه‌ی استانها برای برگزاری مراسم دعوت می شدند در بعضی از عروسی ها تعداد زوج ها به ۲۳ زوج می رسید بطوری که تا اوایل سال ۱۳۸۷حدود ۳۰۰ مراسم عروسی توسط ایشان همراه با برنامه های اسلامی برگزار شد .

و در اویل سال ۱۳۸۷ مسافرتی جهت همین برنامه ها به سیستان و بلوچستان ، استان کرمان و استان هرمزگان داشتند که بعد از برگشت از سفر از طرف دادگاه ویژه‌ی روحانیت مشهد در تاریخ ۱۳۸۷/۰۱/۱۷ احضار شده و مدت ۵۶ روز در تک سلول بوده و بعد از آن به زندان وکیل آباد منتقل شده و تاکنون که نزدیک به ۹ ماه است که به خانه برنگشتند و مردم دعاگویی منتظر فرج این بزرگمرد هستند .
آری اینها هستند آن رادمردانی که زندگیشان را برای سعادت و خوشبختی فرزندان آدم وقف می نمایند آری اینها برای تمامی این امت رحمت هستند همانطور رسول اکرم صلی الله علیه و سلم رحمت برای تمام عالمیان بودند و اینان به تبعیت از آن رسول بزرگوار سایه‌ی رحمت الهی اند و وجودشان پرتوی از معجزات پیامبر صلی الله علیه و سلم است .

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

” زندگینامه حضرت مولاناعبدالعلی خیرشاهی 

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

لطفا پیج اینستاگرام سایت را برای اطلاع از جدید ترین ویدئو های آموزشی و پرسش و پاسخ و سخنرانی دنبال کنید.

 اینستاگرام وب سایت 

مطالب بیشتری بخوانید:

زندگینامه حضرت عمر (رض)

گزیده ای از سخنان حضرت عمر بن خطاب (رض)

زندگینامه صلاح الدین ایوبی

🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐🌐

 برای دانلود سریال های اهل سنت می‌توانید به کانال سریال مراجعه کنید.

در صورتی که به آرشیو کامل سخنرانی های بزرگان اهل سنت نیاز داشتید، می‌توانید به کانال سخنرانی مراجعه کنید.

همچنین در صورتی که به آرشیو کامل پرسش و پاسخ کابران نیاز داشتید، می‌توانید به کانال پرسش و پاسخ مراجعه کنید.

اطلاعیه

در صورتی که شما هم مایل به ارسال ویدئو در وب سایت سنت ویدئو هستید لطفا روی دکمه ی  ارسال ویدئو  در گوشه ی بالا سمت چپ کلیک کنید و مانند ویدئوی آموزشی که قرار داده شده اقدام به ارسال ویدئو های خود کنید.

با تشکر 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 نظر

  1. Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

بالا